– Infantino må gå av! Jeff Stelling raser mot FIFA-skandalen

0
16
Jeff Stelling

Skandalen med Folarin Balogun sitt røde kort er mye, veldig mye større enn det som så langt har kommet frem. Sky Sports legende JEff Stelling er

Jeff Stelling krever at Gianni Infantino går av umiddelbart, etter at USAs president Donald Trump personlig grep inn og sørget for at Folarin Balogun slipper å sone det røde kortet sitt mot Belgia.

Balogun ble utvist i USAs 2–0-seier over Bosnia-Hercegovina i 32-delsfinalen, etter en VAR-gjennomgang. Rødt kort betyr automatisk én kamps karantene – og spissen skulle dermed ha stått over åttedelsfinalen mot Belgia.

Men i en svært omstridt avgjørelse har FIFA satt straffen midlertidig til side. Årsaken: Donald Trump ringte FIFA-president Gianni Infantino og ba om at saken ble vurdert på nytt .

Les: Pep Guardiola kan vente seg tilbud på den perfekte jobben veldig snart

– Det er en skandale av de store, tordner Jeff Stelling i talkSPORT. – Gianni Infantino må gå av. Han må gå av i dag. Poenget er ikke om det var rødt kort eller ikke. Poenget er måten myndighetene har håndtert dette på .

Ifølge New York Times skal flere i Trump-administrasjonen ha involvert seg, blant annet ved å koble inn jurister for å hjelpe USA med å anke, selv om Fifa gjorde det veldig tydelig at laget ikke kunne anke avgjørelsen.

Vi vet fra før at Gianni Infantino har limt fast munnen på rompa til Donald Trump. – Så langt har det dreid seg om penger og glamour, men nå påvirker det direkte resultatet av selve VM.


– Forholdet til Trump gjør stillingen uholdbar

Stelling påpeker at Infantino selv har skapt situasjonen, da han innstiftet FIFAs fredspris og ga den til Trump – som nå har brukt vennskapet til å påvirke en sportslig avgjørelse .

– Stillingen hans er uholdbar. Lukten av korrupsjon er usedvanlig ubehagelig. Han mangler selvinnsikt. Han vil være i midten av hvert eneste bilde av Champions League-vinnere – og hvem er det i midten? Gianni Infantino .

Les: Fantastiske Antonio Nusa på ønskelista hos nok en Premier League-klubb


Reaksjonene hagler

Også FIFAs tidligere president Sepp Blatter har reagert kraftig:

– Røde kort blir ikke omgjort av politiske telefonsamtaler. De blir omgjort av regler, bevis og uavhengige organer. Hvis en amerikansk president griper inn hos FIFA-presidenten – og en spiller plutselig blir frikjent før en VM-sluttspillkamp – er spørsmålet uunngåelig: Quo vadis, FIFA? Fotball må aldri bli en lekeplass for politisk makt .

Det belgiske fotballforbundet er rasende og sier de er «forbløffet» over avgjørelsen. Forbundet har bedt om en forklaring fra FIFA, men hevder de ikke har fått noen – verken avgjørelsen eller en begrunnelse .

Belgias trener Rudi García sparte heller ikke på kruttet:

– Jeg visste ikke at i FIFA-VM er 5. juli faktisk første april .


UEFA slår ned som en hammer

Europas fotballforbund har kommet med en særdeles krass uttalelse, der de kaller avgjørelsen «historieløs, uforståelig og uforsvarlig» og mener FIFA har krysset en rød linje .

– Når reglenes forutsigbarhet ikke lenger er garantert av dens voktere, settes integriteten i spillet på spill og troverdigheten til en konkurranse undergraves, heter det i uttalelsen .


Fare for presedens

Flere har pekt på at avgjørelsen kan skape en farlig presedens. Jürgen Klopp kalte det «vanvidd» dersom Trump og Infantino har avgjort dette seg imellom . Norges landslagssjef Ståle Solbakken sa at det er «en stor tabbe av FIFA som vil skade VM» .

Samtidig vurderer England nå om de kan få lignende hjelp for Jarell Quansah, som fikk rødt kort mot Mexico og er i fare for å stå over kvartfinalen mot Norge .

Folarin Balogun klar for USA mot Belgia – VM utvisning er utrolig nok opphevet av FIFA

tabola

No posts to display