Spania mot Argentina: Vinnerne får mesterringer – FIFA amerikaniserer VM for fullt

0
18

Søndagens VM-finale får et helt nytt preg. For første gang i historien vil vinnerlaget motta mesterringer – akkurat som i amerikansk fotball, baseball, basketball og ishockey.

Amerikaniseringen av verdensmesterskapet i fotball har nådd et nytt nivå. Fredag kunngjorde FIFA at vinnerne av finalen mellom Spania og Argentina – som spilles i New Jersey – ikke bare får gullmedaljer, men også eksklusive mesterringer.

Les: Andreas Schjelderup banker på døren til Barcelona

Fra amerikanske idretter til global fotball

Å gi ringer til mesterlag er en tradisjon fra USAs fire store idretter. Nå adopterer fotball-verdenen konseptet.

I en offisiell uttalelse fra FIFA heter det:

– Søndag 19. juli blir VM-mesterne kronet. I tillegg til det ikoniske trofeet og gullmedaljene, vil et nytt triumfsymbol bli tildelt vinnerlaget. For første gang i en FIFA-turnering vil vinnerne også motta spesialdesignede mesterskapsringer.

Ringene blir en del av en strengt begrenset utgave på kun 2 026 individuelt nummererte ringer – en direkte hyllest til selve turneringen.

  • 30 ringer går til det seirende laget.
  • 1 996 ringer blir tilgjengelige for fans over hele verden – slik at supporterne kan eie et unikt stykke VM-historie. – Og hvis du lurer, de kommer til å koste, hvor mye er det ingen som vet. Det blir selvfølgelig en auksjon.

Slik ser ringene ut

Den ene siden av ringen preges av det ikoniske VM-trofeet. Den andre siden vil bli spesialtilpasset for å reflektere vinnerlagets identitet.

Hver ring er individuelt nummerert og leveres med ekthetssertifikat.

Etter finalen vil kapteinen og hovedtreneren for vinnerlaget motta midlertidige ringer på stedet. Deretter tilpasses hver av de 30 ringene før de offisielt overrekkes senere – for å sikre at de passer perfekt til en prestasjon som skal klinge gjennom evigheten.

Kritikken hagler – men FIFA fortsetter

FIFA har allerede fått kraftig kritikk for å innføre obligatoriske drikkepauser i kamper – selv på klimatiserte stadioner – som effektivt deler oppgjørene i fire kvarter og gir kringkastere mulighet til å presse inn flere reklamepauser.

At det blir pause show i finalen som gjør at kvarters pausen som alltid er der, plutselig skal vare i en halvtime for å på plass til artister som Justin Bieber, Madonna og Shakira.

Nå kommer ringene som nok et tydelig tegn på at FIFA omfavner det amerikanske markedet med åpne armer.

Trump kommer – og kontroversen raste

USAs president Donald Trump vil være til stede på finalen, hans første kamp i turneringen.

Trump var også midt i en av VMets største kontroverser da han bekreftet at han hadde snakket med FIFA-sjef Gianni Infantino om utestengelsen av den amerikanske spissen Folarin Balogun.

Balogun fikk rødt kort mot Bosnia-Hercegovina og ble suspendert i én kamp. Etter Trumps innblanding ble utestengelsen suspendert – slik at Balogun kunne spille åttendedelsfinalen mot Belgia. USA tapte 4–1.

Ingen andre røde kort har fått samme behandling i løpet av hele mesterskapet.

Finalen venter

Søndag møtes Spania og Argentina i New Jersey – og vinnerne får ikke bare gull og ære, men også en ring som skal symbolisere triumfen for alltid.

Én ting er sikkert: FIFA har aldri vært mer amerikansk enn nå og aldri vært mer fokusert på å tjene penger. – Penger først, så muligens fans og fotball.

Manchester United mener alvor! Synes 40 millioner pund er billig for Sander Berge

tabola

No posts to display