Solskjær gjør akkurat som hos Manchester United

0
214
Ole Gunnar Solskjær koser seg på jobb i Istanbul. (foto: Besiktas)

Ruben Amorim er i ferd med å land etter noen måneder i «tørketrommelen» på Premier League-arenaen og foran engelske journalister. Selv om Manchester United fortsatt styrer mot en horribelt svak Premier League-sesong, har portugiseren overlevd første runde med engelsk vinterfotball uten å få sparken. I Istanbul jobber Ole Gunnar Solskjær også for å komme seg helskinnet fram til sesongslutt, men her er det ingen som stiller spørsmål til treneren.

Det er helt tydelig tyrkiske medier har stor respekt for «Nordens Ørn» Solskjær. Da det kom to unødvendige tap på rappen i Süper Lig, var det de best betalte spillerne som fikk mye av skylden. Når Besiktas på lørdag sende Galatasaray-spillere som Victor Osimhen og Alvaro Morata på bussen med 2-1 tap, var det Solskjærs disponeringer som trekkes fram – og egenskaper som leder.

LES: Solskjær gjør akkurat som hos Manchester United

i 1991/92-sessongen gikk Besiktas gjennom en hel serieseong uten tap. Ingen andre klubber i tyrkisk fotball har klart å kopiere dette. Da Galatasaray kom til Besiktas på lørdag, hadde klubben ingen tap på 27 kamper og styrte mot å kopiere bragden til byrivalen på 1990-tallet.

Ole Gunnar Solskjær stanset dette.

Etter kampen trakk flere av de store fotballmediene i Tyrkia frem nordmannens disponeringer, som var med å senke Galatasaray og få superspiss Osimhen, med sine 20 seriemål på 23 kamper, målløs av gressmatta.

-Besiktas sikret seg tre poeng med å sette Galatasaray under et intensivt press hver gang gjestene hadde ballen

-Jonas Svensson inn igjen på laget som høyreback

-Solskjær dyttet Alex Oxlade-Chamberlain tilbake i en en dypere midtbanerolle til en slags 4-6-0-formasjon

-Rafa Silva, som har scoret 4 mål, med 3 assists med Solskjær som sjef, var igjen på topp og takket for tilliten med første scoring mot Galatasaray

Storavisen Hürriyet omtaler også Solskjærs egenskaper som leder, noe Manchester United-supporterne også satte stor pris på og savnet under Rangnick og Erik ten Hag:

«Solskjær har en egenskap jeg elsker. Hvis ting går dårlig, så innrømmer han det. Han tar det på strak arm. Og han prøver å fikse det med å gjøre endringer på den riktige måten».

Les på Sporten: Moyes går nye veier – skal noe så uhørt som å signere Liverpool-spiller!

Det er aldri noe «bullshit» med Solskjær. Befriende å oppleve for supporterne, i en fotballverden der gigant-egoer er inne for det korte løp, og forsvarer seg mot kritikk med å sette skylda på klubbledelsen eller enkeltspillere.

Vi legger til Solskjærs person, der det er lov til å ha det gøy på jobb. Faktisk skal spillerne ha det gøy for å prestere. Etter to tap kunne Besiktas-spillerne være mer redd for å tape mot Galatasaray enn å ville vinne. Dett sørget Solskjær for at ikke skjedde.

Alt om Solskjærs kamper

tabola

No posts to display