Trump: – En «forferdelig feil» å fjerne Infantino
USAs president Donald Trump slår ring om Fifa-president Gianni Infantino – og mener det ville vært en «forferdelig feil» om han blir presset ut av stillingen.
Det er ikke overraskende, i det øyeblikket som Infantino forsvinner og det settes en mindre korrupt leder inn på toppen av fotball-verden forsvinner muligheten til å fortsette å suge vanvittige penger ut av det som må være et av verdens største ransforsøk.
Alle skjønner dette foruten de som selv får eller håper på å få en del av kaka.
La Ligas sterke leder Javier Tebas! – Infantino ødelegger fotballen
Trumps støtte kommer etter at Uefa, Concacaf og Asian Football Confederation sendte et åpent brev der de anklager Infantino for å ha brutt tilliten «gjennom bedrag» – knyttet til hans avbrutte forslag om Fifa Forward Enterprise (FFE).
FFE ville innebåret at et nytt selskap skulle opprettes for å administrere kommersielle rettigheter og billettsalg for alle Fifa-turneringer, inkludert VM, hvor 21 prosent skulle selges til et privat investeringsselskap.
– Fantastisk leder
Trumps uttalelser er de første han kommer med i Infantinos forsvar siden FFE-planene ble kjent 28. juli.
– Fifa ville gjort en forferdelig feil dersom de av en eller annen grunn vurderer å erstatte president Gianni Infantino, skriver Trump på sosiale medier.
– Han er fantastisk – han har nettopp ledet det mest suksessrike verdensmesterskapet noensinne, med fire ganger så mange seere. Hvis han forsvinner, vil det aldri bli like vellykket eller lønnsomt igjen.
VM i 2026 ble arrangert av USA, Canada og Mexico denne sommeren, med Spania som mestere etter å ha slått Argentina i finalen.
– Har ikke snakket med Infantino om planene
Da Trump først tok opp FFE-forslagene 31. juli, sa han at han ikke hadde snakket med Infantino om planene.
Thrive Eternal var ventet å lede den foreslåtte investorgruppen for FFE. Thrive er et amerikansk venturekapitalfirma grunnlagt av Joshua Kushner – bror til Trumps svigersønn Jared Kushner.
Nå stiller Trump seg tydelig på Infantinos side – og sender et klart signal til Fifas medlemsland om hvem han mener bør lede fotballens øverste organ.
Uttalelsene om at Donald Trump ikke kjenner planene er selvsagt en løgn.
Jeff Bezos blir medeier i Liverpool – FSG selger gigantisk eierandel



