Nå som Leicester helt Jamie Vardy sier takk for seg etter 13 år i er det på tide å se på hva som har skjedd med spillerne som mot alle odds på mirekulørt vis vant Premier League i 2015/16-sesongen.
Etter så vidt å ha unngått nedrykk året før, gikk Leicester løs i 2015/16-sesongen og overkjørte alle motstanderne for å sensasjonelt vinne Premier League for første gang i klubbens historie – til tross for at de før sesongen var 5000-1 underdogs hos bookmakerne.
Les: Real Madrid forhandler om det som kan bli en av tidenes dyreste managerutkjøp
To av de fire nøkkelspillerne fra det laget gikk videre til å dominere på det aller høyeste nivået i fotballen, mens de to andre forble legender og produktive spillere for Leicester i årene som fulgte. Det var virkelig en ikonisk gruppe.
Men hvor er disse spillerne nå? Og hvor ble det av resten av det utrolige laget? Hva skjedde med dem etter deres heltedåd med Leicester? La oss ta en titt!
Claudio Ranieri (Manager)
Den elskelige Claudio Ranieri tok over Leicester før 2015/16-sesongen, og selv om han ikke hentet inn noen av spillerne selv, var det hans visjon som samlet dem som en gruppe og ledet dem til å oppnå det umulige. Han vant «Manager of the Month» tre ganger i løpet av sesongen og ble selvfølgelig kåret til «Manager of the Year».
Hvor er han nå?
Trener sitt elskede Roma (for tredje gang i karrieren) etter å ha kommet ut av pensjonisttilværelsen for å hjelpe dem i nødens stund.
Kasper Schmeichel (Målvakt)
Leicesters ikoniske keeper var en bauta mellom stengene og fulgte i sin fars fotspor ved å vinne Premier League.
Hvor er han nå?
Startspiller for Celtic, hvor han nettopp har vunnet den skotske ligaen og har en sjanse til å sikre en nasjonal trippel!
Danny Simpson (Høyreback)
Simpson er en person med omstridt karakter, men på banen var denne Champions League-vinneren (ja, det er faktisk sant – søk det opp!) en solid og pålitelig figur på høyre siden av Leicesters forsvar.
Hvor er han nå?
La opp i 2024. Sist sett i en veldedig boksekamp mot YouTuberen Danny Aarons med sin Premier League-vinnermedalje på spill. Kampen endte uavgjort.
Robert Huth (Midtstopper)
Enda en spiller med tvilsom moral, Huth var en gigantisk veteran som lærte forsvarsspillet sitt som reserve under José Mourinhos seriemesterskap med Chelsea. Huth ble den sjuende spilleren til å vinne Premier League med flere klubber da Leicester tok tittelen, og hans erfaring spilte en stor rolle.
Hvor er han nå?
La opp i 2018 etter at skader satt en stopper for karrieren.
Wes Morgan (Midtstopper, kaptein)
Bortsett fra legender som Messi, Pelé, Xavi og Zidane, er det vanskelig å finne en mer inspirerende fireårsperiode enn det Wes Morgan hadde fra 2012 til 2016.
Morgan ble Leicester-kaptein i 2012, vant Championship i 2014, overlevde nedrykkskampen i 2015 og førte så Leicester til Premier League-gull i 2016 – mens han spilte hvert eneste sekund av sesongen! Han ble også kåret til årets lag i Premier League som en ekstra belønning.
Hvor er han nå?
La opp i 2021 etter 10 år og 323 kamper for Leicester, der han også hjalp «The Foxes» med å vinne FA-cupen i 2021!
Christian Fuchs (Venstreback)
En innleggsmaskin! Fuchs var en steinhard bidragsyter til Leicesters mesterskap og leverte fire målgivende pasninger fra venstrebacken.
Hvor er han nå?
La opp i 2023 etter å ha spilt for FSA Pro, et lag han eier og driver i Fox Soccer Academy.
Riyad Mahrez (Ving)
Mahrez ble signert for bare £450 000 – en av de beste scouting-suksessene i moderne tid (men bare den nest beste i dette laget!). Han var avgjørende for Leicesters seier.
For sine episke prestasjoner ble Mahrez tatt med i årets lag, kåret til både «Players’ Player of the Year» og «Fans’ Player of the Year», samt vant de to store afrikanske årets spiller-prisene.
Hvor er han nå?
Spiller for Al-Ahli i den saudiarabiske ligaen etter å ha vunnet nesten alt det er å vinne etter at han forlot Leicester for Manchester City (en trippel, Afrikamesterskapet… bare VM mangler!). Han har etablert seg som en av tidenes beste Premier League-spillere.
N’Golo Kanté (Midtbane)
Den største scouting-triumfen i moderne tid. Leicester signerte Kanté for bare €8 millioner fra Caen for å erstatte Champions League-veteranen Esteban Cambiasso. Det gikk ganske bra.
Kanté var så god på midtbanen at Leicester ofte føltes ut som om de spilte med tre mann der, selv om det egentlig var to. Han var helt avgjørende for hvordan «The Foxes» klarte å nøytralisere sterkere motstandere og var en av fire Leicester-spillere som kom med i årets lag.
Hvor er han nå?
Spiller for Al-Ittihad i Saudi Arabia. Kanté, som Mahrez, forlot Leicester og ble en av verdens beste spillere. Han vant Premier League to år på rad (med Chelsea i 2017), Champions League i 2021, Europa League i 2019, Nations League i 2021 og VM i 2018 med Frankrike.
Danny Drinkwater (Midtbane)
Mens Kanté var en energibombe, var Drinkwater den mer stabile kraften på midtbanen. Han taklet hardt og spilte presise pasninger over hele banen.
Hvor er han nå?
La opp i 2022 etter bare 75 kamper etter overgangen til Chelsea i 2017 – ikke på grunn av skader, men fordi det rett og slett ikke fungerte. En advarsel om at gresset ikke alltid er grønnere på den andre siden.
Marc Albrighton (Ving)
Mens Mahrez var magisk på høyrekanten, var Albrighton mer arbeidsom på venstre. Han løp opp og ned sidelinjen og slengte innlegg etter innlegg.
Hvor er han nå?
La opp sommeren 2024 etter å ha hjulpet Leicester med å rykke opp til Premier League igjen i sin 10. sesong med klubben.
Shinji Okazaki (Spiss)
Den japanske spissen var en pressing-legend for Leicester. Hans energi og link-up-spill forvirret motstanderne. Selv om han bare scoret fem mål i mesterskapsesongen, var fire av dem avgjørende for å sikre poeng.
Hvor er han nå?
La opp i 2024 etter opphold i Spania og Belgia. Han avsluttet karrieren som Japans tredje mestscorende landslagsspiller noensinne med 50 mål.
Jamie Vardy (Spiss)
Selveste levende legende. Vardy kom til Leicester fra Fleetwood Town i non-league og er kanskje den tredje største scouting-suksessen i engelsk fotball. Han ble Leicesters toppscorer med 24 mål da de vant serien.
Vardy vant «FWA Footballer of the Year» og var den fjerde og siste Leicester-spilleren som kom med i årets lag.
Hvor er han nå?
Fortsatt i Leicester, men har nettopp kunngjort at han vil forlate klubben etter denne sesongen – hans 13. i Leicester-drakt. Han har 198 mål på 496 kamper for «The Foxes» og har vunnet Premier League, FA-cupen, Community Shield og Championship to ganger.
Han vil gå av som Leicesters fjerde mestvinnende spiller noensinne og tredje mestscorende. Ikke verst for en signering til £1 million fra Fleetwood Town!
Hva skjedde med resten av troppen?
- Marc Schwarzer: La opp i 2016 etter å ha vunnet tittelen.
- Ritchie de Laet: La opp i 2024 etter opphold i Aston Villa og Royal Antwerp.
- Ben Chilwell: På lån til Crystal Palace fra Chelsea.
- Jeffrey Schlupp: På lån til Celtic fra Crystal Palace.
- Andy King: Trener for Leicesters førstelag etter å ha lagt opp i 2024.
- Demarai Gray: Spiller for Al-Ettifaq i Saudi Arabia.
- Leonardo Ulloa: La opp i 2021 etter opphold i Mexico og Spania.
En utrolig reise for et lag som skrev fotballhistorie! 🏆
Les på Sporten: Liverpool-fans i lettere sjokk da de oppdaget Arne Slots virkelige navn