Når norske talenter eller allerede etablerte eliteseriestjerner hentes av Europeiske storklubber, har dette vært til stor applaus her hjemme. Tenk, norske spillere ute i den store verden, i de største ligaene! Det var før. Nå har det norske landslaget igjen en generasjon – med Ståle Solbakken ved roret – som kan senke «alle» motstandere. Da handler det mer om utviklingsmuligheter og spilletid, enn klubbnavn på treningsdrakta og hvor mange sportsbiler spilleren har i garasjen. Det er derfor noen som blir litt småbekymret på vegne av Rosenborgs tidligere megatalent, som trakk til en av verdens største klubber forrige sommer.
Ved slutten av overgangsvinduet ble Sverre Nypan kalt tilbake til Manchester City etter et låneopphold i Middlesbrough. I løpet av første del av sesongen var supertalentet på banen i 21 kamper, men dessverre bare tre fra start. Det var stor ståhei da Rosenborg-spilleren signerte med en av verdens beste klubber i 2025, men så var det det med spilletid, da. Når vi hører Pep Guardiola, som virkelig jakter trofeer denne sesongen etter forrige sesongs tørke, forklare hvorfor unge Nypan ikke fikk mulighet i FA-Cupen, da lover det ikke spesielt godt for siste del av sesongen.
Les på F7:Vi viser Frankrike de kan grue seg til VM-kamp mot Norge
Lørdag reiste League Two-klubben Salford City til Etihad for fjerde runde i FA-cupen, en skikkelige mulighet for Nypan. Trodde mange. Den norske 19-åringen ble holdt utenfor denne kampen – også. City vant 2-0.
Etter kampen fikk Guardiola spørsmål om hvorfor ikke Nypan ennå har fått spilletid siden han kom tilbake – til tross for at Guardiola har annonsert utskiftinger i et tettpakket kampprogram.
– Jeg skal tenke på det. Jeg vil ikke «koble fra» laget. Jeg har lært over tid at når du spiller denne typen turneringer – Premier League eller Carabao Cup – og du gjør for mange endringer eller later som: «Åh, denne turneringen er ikke viktig» eller tenker slik mot League Two-hold, så bryr jeg meg ikke om det. Jeg vil at alle skal være fokuserte, fokuserte og fokuserte, svarte Guardiola.
Les på Sporten: Bekrefter Jürgen Klopp har fått tilbud fra Manchester United!
Høres fornuftig ut, men for Sverre Nypan høres det ut som utsikt til måneder med «se-og-lære» fotball, ikke spille.




